فارکرای ۵ محصول شرکت یوبی‌سافت مونترال بوده که توسط یوبی‌سافت انتشار یافته است. این بازی از ژانر شوتر اول شخص است که پس از نسخه قبلی آن یعنی فارکرای ۴ عرضه شده است. این بازی مانند نسخه‌های قبلی سری فارکرای، پلیر را در یک دنیای جهان باز یا Open World قرار داده و او را آزاد می‌گذارد تا به روش خود،‌ دیکتاتور بازی را سرنگون کند!

با ما همراه باشید تا بیشتر درباره داستان این بازی گیرا بدانید.

محتوای زیر شامل اسپویلر داستان اصلی بازی است.

داستان زیر حاوی مواردی است که ممکن است موجب احساس ناراحتی در برخی افراد شود!

بازی در منطقه‌ای خیالی از ایالت مونتانا به نام Hope County یا همان شهرستان امید! شروع می‌شود. بازی حول و حوش داستان فرقه‌ای با نام Eden's Gate Project می‌چرخد که این فرقه کنترل یک شهرستان را به فرمان رهبر کاریزماتیک آن، جوزف سید به دست گرفته و در آن شما با نقش معاون کلانتر باید در آزادسازی این شهرستان تلاش کنید، ‌(یا تلاش نکنید!) بدین صورت که در همان ابتدای بازی با دستگیر نکردن رهبر این فرقه می‌توانید بازی را در همان ابتدا به پایان برسانید.

خلاصه داستان بازی فارکرای ۵

همان‌طور که گفته شد داستان بازی به صورت کلی، شامل حکمرانی جدید در ایالت متحده، در ایالت مونتانا و در نهایت در شهرستان امید است. در این بازی رئیس فرقه با نام جوزف تبدیل به یک فرد قدرتمند شده و با سخن‌وری‌های مذهبی خود، در پی جذب اعضای جدید است که صد البته همان گونه که حدس زدید، تبلیغات با سخنرانی محض پایان نمی‌یابد و به قول یکی از معاونان جوزف به نام جان، نیازی نیست شما کاری کنید، ما خود به سراغتان می‌آییم!

خلاصه داستان بازی فارکرای ۵

جوزف سید با ارعاب افراد مقیم Hope County آن‌ها را از فرار به خارج از شهرستان نهی کرده و تمامی ارتباطات رادیویی این منطقه را قطع کرده است. جوزف که لقب پدر برای خود قائل شده، با گماشتن سه فرماندار در سه منطقه مختلف از این شهرستان، کنترل خود را بر این شهرستان مستدام می‌دارد. مثلاً Jacob Seed بخش شمالی hope county را در اختیار دارد و مردم نافرمان را پخته و خوراک مخالفان می‌کند و این کار را به کمک یکی از یاران خود به نام The Cook یا آشپز انجام می‌دهد.

خلاصه داستان بازی فارکرای ۵

دیگر فرمانداران شامل John و Faith می‌شوند که هر یک بر منطقه موجود در نقشه حکومت می‌کنند. John با تفتیش عقاید، افراد را مجبور به پیوستن به پروژه کرده و Faith با ترکیب مواد مخدر صنعتی و سنتی، مواد جدیدی به نام Bliss ساخته است که با اجبار آن را به خورد مردم داده و آن‌ها را به انجام اعمال شاقه مجبور می‌کند.

خلاصه داستان بازی فارکرای ۵

نقش شما در این بازی معاون کلانتر شهرستان هوپ کانتی است که به تازگی به کلانتری این منطقه پیوسته است و در عملیاتی مشترک از طرف دیوان عالی قضائی ایالات متحده و کلانتری محلی برای دستگیری جوزف سید فرستاده شده است. افراد محلی نیز با انگیزه‌هایی مانند انتقام از این فرقه یا کمک به دیگران یا حوصله‌سررفتگی، به این کلانتر و یارانش کمک می‌کنند. نکته جالب درباره کلانتر آن است که او به علت حوصله‌سررفتگی شدید، تصمیم داشت از سمت رسمی خود استعفا دهد که البته با اتفاقات رخ‌داده شده تصمیم خود را عوض کرد! هرچند در پایان بازی در هر صورت جان خود را از دست خواهد داد.

خلاصه داستان بازی فارکرای ۵

این گروه که به گروه مقاومت شناخته شده، به کمک فردی جامعه‌ستیز و یاغی به نام داچ با این فرقه افراطی می‌جنگند و در این بازی هدف گروه مقاومت دستگیری و تحویل جوزف سید به مراجع قضائی است. کلانتر و مارشال به همراه معاون کلانتر و چند نفر دیگر برای دستگیری رهبر فرقه Eden's gate با هلیکوپتر به سمت محل اقامت او در یک کلیسا رهسپار شده و پس از دستگیری او (یا عدم دستگیری او) روند بازی ادامه خواهد یافت.

خلاصه داستان بازی فارکرای ۵

نکته جالب درباره Far Cry 5 آن است که در صورت عدم دستگیری جوزف سید توسط گیمر، کلانتر به شما دستور می‌دهد که به عملیات پایان داده و از کلیسا خارج شوید. در صورت دستگیری رهبر فرقه شما او را تا بالگرد همراهی کرده و پس از آن با مقاومت یاران او مواجه می‌شوید و پس از مدتی بالگرد بر اثر صدمات وارده سقوط می‌کند و شما به همراه مارشال از منطقه سقوط فرار کرده و در نهایت پس از یک تصادف در جاده شما به دریاچه افتاده و بازی را شروع می‌کنید.

خلاصه داستان بازی فارکرای ۵

پس از بیدار شدن در مخفیگاه داچ شما با او کمی صحبت کرده و پس از آن گشت و گذار در محیط وسیع بازی را شروع می‌کنید و همانگونه که داچ به شما خواهد گفت شما می‌توانید با آزادسازی اسیران یا حمله به قرارگاه‌های دشمن و ... به گروه مقاومت کمک کنید.

پایان داستان فارکرای ۵: پایان تلخ و پایان تلخ‌تر!

این بازی دارای سه پایان مجزا بوده که نتیجه همه آن‌ها یکسان است: شکست شما در هر صورت قطعی است و تفاوت پایان‌ها انتخاب نوع شکست خوردن است! در حالت اول شما پس از ورود به کلیسا سید را صید نکرده و او را دستگیر نمی‌کنید و این گروه به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. در صورتی که بازی را تا مرحله آخر ادامه دهید و در آن تصمیم به مقاومت بگیرید،‌ بمب اتمی منفجر شده و همه به جز شما و جوزف سید می‌میرند. اگر جوزف سید را رها کنید،‌ زمانی که در حال فرار از شهرستان هستید، پخش یک آهنگ خاص از رادیو موجب حمله عصبی به شما شده و شما همه را به قتل می‌رسانید! دلیل ایجاد حمله عصبی پس از پخش آهنگ آن است که در حین شستشوی مغزی معاون کلانتر به وسیله شکنجه، از این آهنگ به خصوص استفاده می‌شده است! 

خلاصه داستان بازی فارکرای ۵