بازی Cyberpunk 2077 یکی از گرافیکی‌ترین بازی‌هایی است که تاکنون معرفی شده و برای اجرا کردن آن به سیستمی قوی نیاز دارید. البته سازنده‌ی بازی، CD Projekt، قبلاً حداقل سخت‌افزار موردنیاز را اعلام کرده ولیکن برای فعال کردن Ray Tracing و دیگر تنظیمات گرافیکی مهم و موثر روی سرعت اجرای بازی، به سیستمی قوی‌تر از آنچه سازنده پیشنهاد کرده نیاز دارید.

در این مقاله به تنظیمات گرافیکی مهم در بازی Cyberpunk 2077 نگاهی خواهیم داشت و در ادامه سخت‌افزار موردنیاز برای اجرا کردن روان و بدون تأخیر و کندی بازی Cyberpunk 2077 را معرفی می‌کنیم. در نهایت سرعت اجرای بازی توسط برخی کارت گرافیک‌ها را بررسی می‌کنیم. با گیم-پلنت در ادامه‌ی مطلب همراه شوید.

یک بازی سنگین و گرافیکی دیگر از CD Projekt

اگر یادتان باشد بازی قبلی CD Projekt که عنوان معروف The Witcher 3: Wild Hunt است هم در زمان معرفی، یکی از سنگین‌ترین بازی‌های روز محسوب میشد. Cyberpunk 2077 با همان موتور گرافیکی توسعه داده شده و البته گرافیک سنگین‌تر و جذاب‌تری دارد.

CD Projekt قبلاً سیستم حداقلی برای اجرا کردن بازی را معرفی کرده بود اما اخیراً سیستم موردنیاز سیستم موردنیاز را تغییر داده و سخت‌افزار بهتری توصیه کرده است. علت این است که برای اجرا کردن بازی با رزولوشن بالا و فعال بودن تنظیمات مهمی نظیر Ray Tracing، پردازش سنگین‌تری انجام می‌شود.

حداقل کارت گرافیکی که برای این بازی لازم دارید، یک کارت گرافیک رده اول است! پشتیبانی از DirectX 12 نیز ضروری است.

اگر محدودیت بودجه نداشته باشید می‌توانید حداقل کارت گرافیک موردنیاز را خریداری کنید. محصولات رده‌اول سری جدید ای‌ام‌دی مثل RX 6800 یا انویدیا مثل RTX 3060 Ti برای اجرا کردن بازی با رزولوشن 1080p و فعال کردن Ray Tracing یا رهگیری پرتوی نور کافی است. برای رزولوشن 4K و تنظیمات Ultra می‌بایست RTX 3080 انویدیا را بخرید که دومین کارت گرافیک برتر فعلی در میان محصولات NVIDIA است!

جدول زیر تنظیمات گرافیکی و رزولوشن‌های مختلف و کارت گرافیک موردنیاز برای هر حالت را توصیف می‌کند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید پردازنده‌ی بسیار عالی نیاز نیست اما رم سیستم می‌بایست حداقل ۸ و حداکثر ۱۶ گیگابایت باشد. رم ویدیویی کارت گرافیک نیز می‌بایست لااقل ۳ گیگابایت باشد. البته برای حالتی که رهگیری پرتوی نور فعال است، رم ویدیویی ۶ گیگابایت حداقل نیاز سیستم است.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف

سخت‌افزار لازم برای اجرا کردن Cyberpunk 2077 با گرافیک پایین

اگر می‌خواهید بازی را با رزولوشن فول اچ‌دی و تنظیمات گرافیکی Low اجرا کنید، خوشبختانه سیستم بسیار قوی لازم نیست. می‌توانید از کارت گرافیک‌های رده اول چند نسل قبل استفاده کنید و پردازنده‌های Core i5 قدیمی استفاده کنید. در واقع حتی اگر سیستم شما مربوط به سال ۲۰۱۳ باشد اما سیستم خوبی باشد، می‌توانید بازی را با حداقل گرافیک اجرا کنید. مقدار رم مورد نیاز هم ۸ گیگابایت است، البته کارت گرافیک نیز می‌بایست ۳ گیگابایت رم ویدیویی داشته باشد. حداقل سخت‌افزار لازم به صورت زیر است:

پردازنده: Core i5-3570K یا FX-8310

کارت گرافیک: GTX 780 3GB یا RX 470 4GB

رم: ۸ گیگابایت

رم ویدیویی: ۳ گیگابایت

حافظه‌ی ذخیره‌سازی: ۷۰ گیگابایت

سیستم عامل: ویندوز ۷ یا ویندوز ۱۰ ۶۴ بیتی

سخت‌افزار لازم برای اجرا کردن Cyberpunk 2077 با گرافیک بالا

سیستم مورد نیاز کمی جدیدتر و قوی‌تر است و علاوه بر کارت گرافیک قوی، به رم و پردازنده‌ی بهتری نیاز دارید.

پردازنده: Core i7-4790 یا Ryzen 3 3200G

کارت گرافیک: GTX 1060 6GB یا GTX 1660 Super یا R9 Fury

رم: ۱۲ گیگابایت

رم کارت گرافیک: ۶ گیگابایت

حافظه‌ی ذخیره‌سازی: ۷۰ گیگابایت و ترجیحاً SSD

سیستم عامل: ویندوز ۱۰ ۶۴ بیتی

کارت گرافیک موردنیاز برای این حالت، تقریباً ۳۰ درصد بهتر از GTX 780 است. R9 Fury هم ۳۵ درصد سریع‌تر از RX 470 است. در واقع اگر تنظیمات را روی حالت High قرار دهید، پردازش گرافیکی لااقل ۳۰ تا ۳۵ درصد سنگین‌تر می‌شود.

در مورد کارت گرافیک‌های جدیدتر دقت کنید که GTX 1650 Super یا RX 5500 XT نیز مناسب به نظر می‌رسد و قدرت پردازشی خوبی دارند اما مدل GTX 1650 Super که رم ویدیویی آن ۴ گیگابایت است، از نظر رم ویدیویی ممکن است کم بیاورد!

در خصوص پردازنده مشخصات اعلام شده کمی عجیب است چرا که Core i7-4790 به نظر قوی‌تر از پردازنده‌ی نسبتاً جدید Ryzen 3 3200G است. اما به هر حال این چیزی است که سازنده‌ی بازی پیشنهاد کرده است.

کارت گرافیک لازم برای Cyperpunk 2077 با گرافیک اولترا

برای حالت اولترا می‌توانید از همان پردازنده‌های معرفی شده استفاده کنید اما کارت گرافیک قوی‌تری موردنیاز است:

پردازنده: Core i7-4790 یا Ryzen 3 3200G

کارت گرافیک: RTX 2060 یا RX 5600 XT

رم: ۱۲ گیگابایت

رم کارت گرافیک: ۶ گیگابایت

حافظه‌ی ذخیره‌سازی: ۷۰ گیگابایت و ترجیحاً SSD

سیستم عامل: ویندوز ۱۰ ۶۴ بیتی

دقت کنید که منظور از اولترا، فعال کردن قابلیت رهگیری پرتوی نور نیست. برای این کار به کارت گرافیک باز هم قوی‌تری نیاز است. از طرفی به نظر می‌رسد که منظور از حالت اولترا، فعال کردن DLSS و در واقع بالا بردن رزولوشن اجرای بازی نیست.

سیستم موردنیاز برای Cyberpunk 2077 با گرافیک اولترا و روزولوشن 4K

اگر مانیتور یا تلویزیون اولترا اچ‌دی دارید و می‌خواهید این بازی سنگین را با گرافیک بالا اجرا کنید، سیستم موردنیاز به صورت زیر است:

پردازنده: Core i7-4790 یا Ryzen 3 3200G

کارت گرافیک: RTX 2080 Super یا RTX 3070 یا RX 6800

رم: ۱۶ گیگابایت

رم کارت گرافیک: ۸ گیگابایت

حافظه‌ی ذخیره‌سازی: ۷۰ گیگابایت از نوع SSD

برای این حالت میزان رم سیستم به ۱۶ گیگابایت و مقدار حداقل رم ویدیویی به ۸ گیگابایت افزایش پیدا کرده است. از طرفی کارت گرافیک موردنیاز می‌بایست یک کارت گرافیک رده‌اول و گران‌قیمت باشد. به عبارت دیگر فقط می‌توانید یکی از بهترین کارت گرافیک‌های بازار را انتخاب کنید.

فعال کردن Ray Tracing و کارت گرافیک موردنیاز

اگر تنظیمات گرافیکی روی حالت Medium تنظیم شود و DLSS فعال باشد و همین‌طور بخواهید ویژگی Ray Tracing را فعال کنید، کارت گرافیک موردنیاز به صورت RTX 2060 یا RX 6800 است. البته رم ویدیویی ۶ گیگابایت برای رزولوشن فول اچ‌دی کافی است.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف

برای رزولوشن 1440 می‌بایست پردازنده‌ی قوی‌تری در حد Core i7-6700 یا Ryzen 5 3600 داشته باشید و کارت گرافیک موردنیاز حداقل RTX 3070 یا RX 6800 XT است. رم ویدیویی کارت گرافیک می‌بایست حداقل ۸ گیگابایت باشد.

برای حالت 4K، اگر فعال کردن رهگیری پرتوی نور یا Ray Tracing مدنظرتان است، فقط می‌توانید روی بهترین کارت گرافیک‌های انویدیا در حال حاضر که RTX 3080 و RTX 3090 است، حساب باز کنید. البته مدل برتر سری ۶۰۰۰ ای‌ام‌دی که RX 6900XT است هم احتمالاً مناسب است.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف

پیشنهاد بهترین سیستم گیمینگ برای سنگین‌ترین بازی‌ها

برای بازی‌هایی نظیر Cyberpunk 2077 که شاید در سال‌های آتی تدریجاً کارت گرافیک‌ها و پردازنده‌های برتر را به چالش بکشند، سیستمی نیاز دارید که هزینه‌ی آن سرسام‌آور است. البته اگر رزولوشن بازی و تنظیمات گرافیکی را کاهش دهید، مشکلی وجود ندارد اما برای تجربه کردن بهترین گرافیک در حالتی که بازی با افت سرعت، تیک زدن و لگ شدید اجرا نمی‌شود، سیستمی گران‌قیمت لازم است.

سیستم زیر برای گیمرهایی جالب است که تقریباً محدودیت بودجه ندارند:

پردازنده: Core i7-10700K با قیمت تقریبی ۳۷۸ دلار

کارت گرافیک: RTX 3080 با قیمت حدود ۷۰۰ دلار

کولینگ: NZXT Kraken X63 با قیمت حدود ۱۵۰ دلار

مادربورد: ایسوس TUF Gaming Z490-Plus

رم: ۲ در ۱۶ گیگابایت، مدل Aegis DDR4-3200 جی.اسکیل

درایو SSD: مدل ۱ ترابایتی ADATA XPG Gammix S5 از نوع M.2 با پروتکل NVMe با قیمت ۱۱۰ دلار

کیس: Phanteks Eclipse P400A با قیمت ۷۰ دلار

پاور: GF1 850W Gold ترمالتیک با قیمت ۱۳۰ دلار

هزینه‌ی کلی این سیستم یا سیستمی با قطعات مشابه، حدود ۱۸۰۰ دلار است.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف

سیستم گیمینگ قوی برای بازی‌های سنگین

۱۸۰۰ دلار برای سیستم گیمینگ عدد بزرگی است! می‌توانید با نیمی از این هزینه، سیستم گیمینگ خوبی تهیه کنید که به لحاظ قدرت پردازشی برای اجرا کردن بازی‌های سنگین امروزی با تنظیمات بالا کافی است. اما در برخی بازی‌های بسیار سنگین نمی‌توانید تنظیمات را روی حالت حداکثر تنظیم کنید.

 پردازنده: Ryzen 5 3600 با قیمت حدود ۲۰۰ دلار

مادربورد: ASRock B550 Phantom Gaming 4/ac با قیمت ۱۲۵ دلار

رم: G.Skill Aegis 2x8GB DDR4-3200 با قیمت ۵۷ دلار

درایو حالت جامد: Adata XPG Gammix S5 512GB M.2 NVMe SSD با قیمت ۶۵ دلار

کارت گرافیک: Asus ROG Strix RTX 2060 با قیمت ۳۶۰ دلار

کیس: Corsair Carbide 175R با قیمت ۶۰ دلار

پاور: Thermaltake 600W Gold با قیمت ۷۴ دلار

چنین سیستمی تقریباً ۹۰۰ دلار هزینه دارد. دو برابر کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی که Xbox Series X و PS5 نام دارند. گرافیک معماری متفاوتی دارد و نمی‌توان آن را به راحتی مقایسه کرد اما ضعیف‌تر از پردازنده‌ی گرافیکی کنسول‌های نسل جدید است. در عین حال دو برابر هزینه می‌کنید. اما نکته اینجاست که این کیس گیمینگ، کاربردهای متنوعی به جز بازی دارد و به علاوه می‌توانید بازی‌های کرک‌شده مخصوص ویندوز را دانلود کنید و بدون هزینه‌ی خرید بازی اورجینال، سرگرم شوید.

تست سرعت اجرای بازی Cyberpunk 2077 توسط کارت گرافیک‌های برتر

زمانی که رزولوشن بازی فول‌ اچ‌دی است و تنظیمات گرافیکی در سطح متوسط تنظیم شده، سرعت متوسط اجرای بازی با کارت گرافیک GTX 1060 6GB حدود ۳۷ فریم بر ثانیه است.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف

با ارتقا دادن تنظیمات گرافیکی به حالت Ultra، سرعت اجرا با همان کارت گرافیک به ۲۴ فریم بر ثانیه کاهش پیدا می‌کند که مطلوب نیست. لذا مجبور می‌شوید از RX 5600 XT و مدل‌های قوی‌تر استفاده کنید. البته این در صورتی است که نخواهید سرعت اجرا بالای ۶۰ فریم بر ثانیه باشد و در واقع گرافیک بازی کاملاً روان به نظر برسد.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف

اگر RT یا رهگیری پرتوی نور فعال شود، برای رسیدن به سرعت بیش از ۵۰ فریم بر ثانیه، همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، چاره‌ای جز استفاده از RTX 3080 و کارت گرافیک‌های بهتر وجود ندارد.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف

برای رزولوشن 4K و تنظیمات اولترا به همراه RT، سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه دور از ذهن به نظر می‌رسد. به عنوان مثال RTX 3080 بازی را با سرعت متوسط ۱۱ فریم بر ثانیه اجرا می‌کند که بسیار پایین است.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف

اما اگر با همین رزولوشن، تنظیمات را به سطح متوسط کاهش دهید و Ray Tracing و DLSS را فراموش کنید، RTX 3060 Ti هم سرعت بالاتر از ۳۰ فریم بر ثانیه دارد و راضی‌کننده به نظر می‌رسد.

برای سرعت بهتر می‌بایست سراغ محصولات گران‌تر نظیر RX 6800 XT بروید.

سیستم موردنیاز Cyberpunk 2077 و تست سرعت اجرا با تنظیمات و کارت گرافیک‌های مختلف