یکی از واژه‌های پرکاربرد در میان گیمرهای امروزی، مود است، اما مود چیست؟ منظور از Mod که مخفف Modification است، دستکاری کردن است و نه فقط در مورد بازی بلکه در مورد برنامه‌ها نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال ممکن است یک برنامه‌نویس و متخصص نرم‌افزار، برنامه‌ای که پولی است یا برخی از امکانات آن پولی است را دستکاری کند و به عنوان نسخه مود شده منتشر کند. در این صورت تفاوت نسخه پرمیوم و مود تقریباً هیچ است!

نصب مود روی برخی از بازی‌ها امکان‌پذیر است و بعضی از بازی‌ها به صورت مود شده منتشر می‌شوند، به خصوص برای اندروید که نصب بازی مود شده متداول است. در ادامه پیرامون این موضوع که مود شده چیست؟ بیشتر صحبت می‌کنیم.

بازی یا برنامه مود شده چیست ؟

مود به صورت خلاصه به معنی دستکاری در بازی یا برنامه است و هدف بسته به نوع مود متفاوت است. در مورد برنامه‌های اندروید که نسخه‌ی پولی یا پریمیوم دارند، معمولاً بخشی از امکانات و قابلیت‌ها غیرفعال است. بنابراین در پاسخ به این سوال که برنامه مود شده چیست؟ می‌توان گفت که معمولاً هدف این بوده که امکانات نسخه‌ی پولی برای کاربر فعال شود و در واقع بدون هیچ هزینه‌ای از برنامه استفاده کند. تفاوت نسخه پرمیوم و مود بعضی از برنامه‌های اندروید واقعاً صفر است!

اما بعضی از امکانات برنامه‌های پولی به صورت آنلاین و با چک کردن کد خرید یا لایسنس قانونی قابل استفاده است، در این صورت نصب نسخه مود شده همه‌ی قابلیت‌های نسخه پولی را فعال نخواهد کرد! و ممکن است پس از مدت کوتاهی، ارور و پیام مربوط به لایسنس و خرید اشتراک دریافت کنید.

اما نصب بازی مود شده چه فرقی با بازی معمولی دارد؟ در مورد بازی، ممکن است هدف این باشد که پول، سکه، الماس و خون و تیر و غیره در بازی بی‌نهایت باشد و گیمر راحت مراحل بازی را جلو برود. بنابراین در پاسخ به این سوال که نسخه مود شده یعنی چه، می‌توان گفت که فرق بازی مود شده با معمولی در اندروید، معمولاً دستکاری اعداد و آمار در بازی است.

در بازی‌های کامپیوتر مود چیست؟

با توضیحات فوق روشن است که مود در اندروید هم به معنی شکستن قفل برنامه است و هم به معنی دستکاری در آمار و ارقام بازی. اما در مورد بازی کامپیوتر چطور؟ مود بازی چه کاری انجام می‌دهد؟

نصب مود روی بازی‌های کامپیوتری معمولاً موجب تغییراتی در بخش‌هایی از بازی و حتی اضافه شدن آیتم‌ها و عناصر جدید در بازی است. به عبارت دیگر مود بازی چیزی شبیه به DLC است یا محتوای دانلودی است که سازنده‌ی بازی به صورت رسمی منتشر می‌کند در حالی که Mod توسط برنامه‌نویسان و گرافیست‌های مستقل و به صورت غیررسمی ارایه می‌شود.

در خصوص بازی‌های کامپیوتری هم معمولاً مود به صورت رایگان منتشر می‌شود، هر چند ممکن است برخی از سایت‌ها آن را با دریافت هزینه در اختیار عموم قرار دهند.

معایب بازی های مود شده

اگر از اندروید استفاده می‌کنید و بازی مود شده نصب کرده‌اید، به بعضی مشکلات و معایب آن توجه کنید:

  • نصب بازی مود شده ساده است اما در مورد بازی آنلاین بهتر است نسخه رسمی را نصب کنید تا پس از مدتی بازی کردن، با ارور و پیام مربوط به اصل نبودن و دستکاری غیرمجاز روبرو نشوید.
  • ممکن است در بازی مود شده اندروید، اعداد و ارقام بی‌نهایت باشد اما در عین حال احتمال وجود باگ و ظاهر شدن ارورهای ناگهانی و کرش کردن بازی وجود دارد.
  • در مورد مودهای گرافیکی بازی کامپیوتر یا بازی اندروید که گرافیک بازی را بهتر می‌کنند، طبعاً سرعت اجرای بازی کمتر می‌شود و اگر کارت گرافیک به قدر کافی قوی نباشد، بازی با تیک و لگ اجرا خواهد شد که مطلوب عموم گیمرها نیست.
  • یکی دیگر از معایب بازی های مود شده که آیتم‌ها و عناصر جدیدی دارند، بالانس نبودن ارقام در بازی است و در واقع ممکن است بازی بیش از حد ساده یا برعکس، دشوار شود!